През 2010 г. експерти на Секретариата на Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (UNFCCC) извършиха оценка на българската национална система за инвентаризация на емисиите от парникови газове, чиито резултат беше отнемането на акредитацията на страната за търговия с емисии. Експертите стигнаха до извода, че предоставените от България резултати не са достатъчно прозрачни, последователни, съпоставими, пълни и точни.
Предизвикателството
denkstatt беше избран да подобри процеса на инвентаризация. За два месеца екипът ни трябваше да осъществи нещо, което не беше правено за последните 10 години – да създаде качествен и прозрачен модел за изчисляване на емисиите, при това без да получи подкрепа от екипа, правил предходните инвентаризации.
Нашата роля
denkstatt подготви изчисленията за сектор Енергетика (отговорен за около 70% от общите национални емисии) към Националната инвентаризация на емисии от парникови газове за периода 1988-2009 г. Беше предложен изцяло нов набор от изчислителни процедури.
Ползи
България възстанови акредитацията си за участие в Европейската схема за търговия с емисии. Националната инвентаризация на емисии от парникови газове беше преработена по начин, който предостави на външни одитори и нови служители на агенцията прозрачно и ясно обобщение на инвентаризацията, събирането на данни и изчисленията.
Следващи стъпки
denkstatt подготвя всички Национални инвентаризации на емисии от парникови газове за сектор Енергетика оттогава насам.
