FAQ
Често задавани въпроси за управление на биоразнообразието
Какво представлява управлението на биоразнообразие?
Управлението на биоразнообразието е насочено към въздействието на компанията върху биоразнообразието. Поради заплахата от изчезване на видове и промяна на местообитанията, управлението на биоразнообразието вече е от значение и за нормативната уредба. Например, организациите допринасят за промяна на ползването на земи и по този начин за загуба на местообитания. Местните видове се разселват, а екологичните системи се увреждат. Управлението на биоразнообразието е сложна материя, която в повечето случаи изисква експертни познания.
Защо управлението на биоразнообразието е значимо?
Управлението на биологичното разнообразие е от съществено значение за опазването на природните местообитания. Ние, хората, също зависим от здравите екосистеми. Поради това компаниите трябва да спазват все повече законови изисквания, като например за докладване, и да дават положителен принос за опазването на биологичното разнообразие. Освен това финансовите рискове, които кризата с биоразнообразието поражда за дружествата, са отдавна доказани. Ето защо управлението на биоразнообразието е важно – както за обществото като цяло, така и за вашата компания.
Как загубата на биоразнообразие може да се отрази на човечеството?
Човечеството е част от екосистемите, които в момента са засегнати. Всяка промяна, например в местообитанията или чрез разселване на местни видове, оказва влияние и върху нас. Всяко насекомо, както и всяко растение, играе важна роля в чувствителните екологични местообитания. Ето защо кризата на биоразнообразието оказва сериозно въздействие и върху нас, хората.
Задължително ли е отчитането на биоразнообразието?
Да, отчитането на биоразнообразието става на практика задължително в Европейския съюз. The EU has already released a draft biodiversity reporting standard for the Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) and biodiversity criteria under the EU Taxonomy. Освен това, регламентът на ЕС вече изисква от финансовите институции да включат отчитането на биоразнообразието в Регламента за оповестяване на информация за устойчивото финансиране (SFDR). Очаква се отчитането по CSRD да стане задължително от 1 януари 2024 г. с влизането в сила на Директивата. От компаниите ще се изисква да оповестяват информация за биологичното разнообразие от финансовата 2023 г. нататък.
В същото време Глобалната инициатива за отчитане (GRI) ще актуализира своя стандарт за биоразнообразието от 2016 г., както и SASB (в рамките на стандартите за оповестяване на информация за устойчивостта по МСФО). Въпросникът на CDP вече включва глава за биоразнообразието, която ще се оценява от 2023 г. нататък. Появяват се корпоративни стандарти за оповестяване, като например Работната група за финансови оповестявания, свързани с природата (TNFD) и
Научнообосновани цели за природата (SBTN). Биоразнообразието вече е задължителна тема за стандарти като EMAS.
Каква е разликата между биоразнообразие, екосистемните услуги и природния капитал?
Биоразнообразието, екосистемните услуги и природният капитал са свързани понятия. Екосистемните услуги са съвкупност от ползи, които хората получават от природата. Природният капитал е запасът от екосистеми, от който произтичат тези ползи. Качеството на природния капитал зависи от биоразнообразието. Например една гора е „природен капитал“, от който хората получават екосистемната услуга „поглъщане на въглерод“. Способността на гората да поглъща въглерод зависи от това колко добре функционира екосистемата. Това функциониране зависи от биоразнообразието. По този начин биоразнообразието е в основата на способността на екосистемите (природния капитал) да функционират и по този начин да предоставят ползи (екосистемни услуги) на хората и предприятията.
Какви са въздействията и зависимостите от биоразнообразието?
Въздействието и зависимостта са понятия от Протокола за природния капитал и се отнасят до двата начина, по които бизнес дейностите са свързани с биоразнообразието. Стопанските дейности оказват въздействие върху биоразнообразието чрез емисии и неустойчиво използване на ресурсите. В същото време бизнесът зависи от екосистемните услуги, които природата предоставя (като достъп до ресурси или защита от екстремни явления).
Тези въздействия и зависимости могат да доведат до рискове и възможности, свързани с биологичното разнообразие. Работната група за финансови оповестявания, свързани с природата (TCFD), определя три вида рискове за биоразнообразието за предприятията:
- Физически рискове – произтичащи пряко от зависимостите на бизнеса с природата. Тези рискове се проявяват, когато функционирането на екосистемите е компрометирано и по този начин те не могат да предоставят екосистемни услуги.
- Рискове, свързани с прехода – произтичащи от промени в пазарната среда, като политики, нормативни актове, съдебни спорове, технологично развитие или променящи се потребителски предпочитания, насочени към спиране или обръщане на вредите за природата.
- Системни рискове – това е разширение на мисленето за рисковете на TCFD и възниква в резултат на системен срив във функционирането на екосистемите. За това пример може да бъде загубата на ключов вид, от който зависи функционирането на цялата екосистема.
- Предприятията могат и трябва да измерват въздействията и зависимостите от биоразнообразието, за да разберат рисковете и възможностите и да формулират приложими стратегии за биоразнообразието, които подпомагат дългосрочния финансов успех.
Кои теми, свързани с биоразнообразието, са от значение за моя бизнес?
Биоразнообразието е многоаспектен въпрос, както показва Междуправителствената научно-политическа платформа за биологичното разнообразие и екосистемни услуги (IPBES). IPBES идентифицира 5 основни фактора, които водят до загуба на биологично разнообразие – промяна в използването на земята (и морето), пряка експлоатация на организми, изменение на климата, замърсяване и инвазивни видове. Мрежата от научнообосновани цели за природата (SBTN) групира целите за биоразнообразието в 5 категории:
използване на земя, използване на сладководните ресурси, използване на океанските ресурси, климат и поземлен сектор и цялост на екосистемите.
е всички теми са еднакво значими за всеки бизнес. Ето защо първата стъпка от стратегията за биоразнообразието е извършването на оценка на значимите теми, за да се определи кои теми могат да бъдат приоритизирани. Оценката на въздействието трябва да обхваща както въздействията, така и зависимостите от биоразнообразието, за да се оценят и да се изтъкнат рисковете и възможностите. В същото време биоразнообразието е и въпрос, специфичен за конкретното място. Ето защо е препоръчително оценката на значимите теми да се използва за установяване не само на приоритетни теми, но и на приоритетни продукти, местоположения или вериги на доставки.
Как се измерва биоразнообразието?
Именно защото биоразнообразието е сложно, не съществува универсален показател, който да е подходящ за всички, за разлика от теми като изменението на климата, където еквивалентът на CO2 е универсална мерна единица. За биоразнообразието съществуват обобщаващи индикатори, като например индикаторите за потенциално изчезналата част от видовете и за средния брой на видовете. Тези показатели обобщават въздействията върху биоразнообразието в обща мерна единица, а тя е полезна за проследяване на представянето на дадено дружество. Множество индикатори могат да бъдат полезни за управление на различни въздействия върху биоразнообразието – например промяна в земеползването, използване на водата и ресурсите, климат и замърсяване. Например водният отпечатък на компанията е индикатор, който може да бъде свързан с обща мерна единица за въздействие върху биологичното разнообразие. По този начин стратегиите за устойчивост по конкретни теми могат да се свържат, за да се проследят резултатите от цялостната стратегия за биоразнообразие.
Какво представлява нетната печалба от биоразнообразието и по какво се различава от предпазване от нетна загуба на биоразнообразие?
Цел за биоразнообразие без нетна загуба означава, че всяко отрицателно въздействие върху биоразнообразието се балансира с мерки, предприети за избягване и свеждане до минимум на въздействието. Мерките също важат за възстановяване на засегнатите екосистеми и накрая за компенсиране на всички остатъчни въздействия. От решаващо значение е, че постигането на целта за биоразнообразието изисква да се спазва йерархията на смекчаване – избягване и свеждане до минимум на въздействията, възстановяване на засегнатите екосистеми и накрая компенсиране на всички остатъчни въздействия.
Как си поставяме научнообоснована природна цел?
Стандартът SBTN разполага с 5 стъпки:
- Оценка: Събиране и допълване на съществуващите данни за оценка на въздействието и зависимостите от природата във веригата на стойността. Резултатът е списък с потенциални теми и места за определяне на цел. Възможно е Вашата организация вече да управлява някои въпроси, свързани с биоразнообразието (напр. емисии на парникови газове, използване на вода или обезлесяване). Тази първа стъпка ще очертае какво Ви липсва.
- Определяне на приоритети: Въз основа на резултатите от стъпка 1 анализът за оценка на значимите теми, това може да Ви помогне да определите приоритетите, върху които да съсредоточите усилията си.
- Измерване: Ще трябва да съберете необходимите данни за това, което определите като приоритетно. Може да се наложи да подобрите съществуващите процеси за събиране на данни или да създадете допълнително събиране на данни, когато е необходимо.
- План за действие: След като разполагате с необходимите данни, ще трябва да разработите план за действие за постигане на целта, като следвате йерархията на смекчаване – предотвратяване, намаляване, възстановяване и компенсиране на въздействията.
- Проследяване: И накрая, ще трябва да въведете процес за проследяване на напредъка си, както и за постепенно подобряване на събирането на данни и оценката на въздействието с течение на времето.
SBTN предвижда отделни методики за определяне на цели за своите 5 приоритетни проблема, влияещи върху биоразнообразието – земеползване, използване на сладководни ресурси, използване на ресурсите на океаните, климат и поземлен сектор и цялост на екосистемите. Тези методики в момента се разработват. Компаниите вече могат да определят междинни цели, които Ви позволяват да започнете работа и когато методите станат достъпни, да определите крайната си цел.
Как измервате природните рискове и възможности за TNFD?
Работната група за финансови оповестявания, свързани с природата (TNFD), е инициатива, подобна на TCFD, което означава, че тя не просто измерва, но и включва свързаните с природата въпроси в управлението на компанията, стратегията, управлението на риска, показателите и целите. В основата на TNFD е подходът LEAP. Дружествата ще трябва да:
- Открият къде техните бизнес дейности се припокриват с природата. Базовата оценка на биоразнообразието може да бъде анализ, полезен за дейността на компаниите, а отпечатъкът върху биоразнообразието може да помогне при идентифицирането на проблемите по веригата на доставки.
- Определят приоритетните зависимости и въздействия. Не всичко, което е идентифицирано и оценено с помощта на подхода LEAP, трябва да бъде публикувано. Анализът на значимите теми може да бъде полезен инструмент за приоритизиране на важното за компанията.
- Оценяват съществените рискове и възможности. Трябва да се извърши задълбочено проучване на приоритетните теми и места, за да се установи как те могат потенциално да повлияят на бизнес резултатите. Текущите корпоративни политики, процеси и управленски подходи следва да бъдат оценени, за да се установи тяхната адекватност за справяне с рисковете, свързани с биоразнообразието. Те трябва да бъдат допълнени или да се разработят нови процеси, когато се установят пропуски.
- Подготвят Трябва да се идентифицират потенциалните въздействия на биоразнообразието върху корпоративната стратегия и при необходимост да се отделят ресурси за управление. Следва да се изберат съответните показатели и ключови индикатори за ефективност и евентуално да се разработят цели по отношение на биологичното разнообразие. Подходите за определяне на цели по отношение на биоразнообразието все още са в етап на разработване.
Рамката на TNFD все още се разработва и се очаква да бъде публикувана през 2024 г. Междувременно компаниите могат да изпробват рамката и да започнат да се подготвят за предстоящото публикуване. Изискванията на TNFD са в силно съответствие с проекта на изискванията за докладване на биологичното разнообразие на Директивата за корпоративното отчитане на устойчивостта (CSRD).
Как финансовите институции могат да измерват биоразнообразието?
Финансовите институции могат да измерват въздействието си върху биоразнообразието, като използват методологията на биологичния отпечатък. Приложимият стандарт е PBAF (Партньорство за финансово отчитане на биоразнообразието) – партньорска инициатива на PCAF (Партньорство за финансово отчитане на въглеродните емисии). Въглеродният и биологичният отпечатък са сходни, но и различни – отпечатъкът на биоразнообразието се фокусира върху различните фактори, които водят до заличаване на биоразнообразие, което включва климата (и емисиите на парникови газове), но също така и други теми (като използването на земята и водата и замърсяването). Както и при PCAF, първичните данни за дейностите на компаниите от портфолиата дават най-подробни резултати, но отчитайки ограничената им наличност, използването на вторични данни също е позволено.
Нашите експерти са запознати с всички необходими инструменти за прилагане на PBAF за дружествата, включително EXIOBASE, IBAT, ENCORE и методите за оценяване на жизнения цикъл (LCA).