FAQ
Често задавани въпроси за устойчиво финансиране
Какво е Регламентът за Таксономията на ЕС?
Регламентът за Таксономията на ЕС е система за устойчиви корпоративни дейности. Тя се разглежда като важен инструмент за изпълнението на Европейската Зелена сделка, тъй като увеличава атрактивността на устойчивите бизнес модели за финансовия пазар.
Правно обвързваща ли е Таксономията на ЕС?
Таксономията на ЕС е правно обвързваща. Финансовите институции са задължени да оповестяват степента на екологична устойчивост на дейностите на компаниите, които финансират. От друга страна, дружествата, които понастоящем попадат в обхвата на Директивата за нефинансовото оповестяване (NFRD), трябва да докладват съответствие с Таксономията. В бъдеще NFRD ще бъде заменена от Директивата за корпоративното отчитане на устойчивостта (CSRD), поради което обхватът от Таксономията на ЕС ще бъде разширен.
Каква е разликата между устойчивото финансиране и „зеленото“ финансиране?
Разликата между устойчивото и зеленото финансиране се състои във фокуса. Устойчивото финансиране обхваща всички теми, свързани с устойчивото развитие. „Зеленото“ финансиране, от друга страна, се фокусира върху въпроси, свързани с околната среда, като въглеродни емисии, биоразнообразие или предотвратяване на замърсяването на водите.
Каква е връзката между устойчивото финансиране и ESG?
Устойчивите финанси обхващат много теми, свързани с устойчивото развитие, както и с участниците на финансовия пазар. Поради това той включва мерки за устойчиво развитие от финансова гледна точка. ESG е част от темите на устойчивото финансиране. Рейтингът на ESG предоставя информация за това колко добре се представя дадена компания в областта на околната среда, социалната сфера и управлението.
Защо да поверявам оценката на устойчивото развитие на компанията си в ръцете на доставчик на общи рейтинги?
Първо, за да се увеличи видимостта: Особено за облигациите, достъпът до източници на капитал може да бъде увеличен чрез появата им в каталога на рейтинговата институция, особено с първокласен рейтинг. Второ, външният независим печат за качество, покриващ всички аспекти на ESG, потвърждава устойчивостта. Трето, добрите рейтинги се признават и от банките. Все още съществува известен субективен фактор, свързан с оценката на ESG, а добрите рейтинги могат да се използват като предимство.
Какви са ползите от рейтинга освен достъп до капитал и подобряване на имиджа?
С рейтинга получавам актуален и безпристрастен приз за „най-добър в класа“, с което да се сравнявам с преки или непреки конкуренти в бранша, в световен мащаб. Това служи като инструмент за оценка на стратегията за устойчиво развитие и дава преглед на силните и слабите страни.
Защо трябва да наемам консултантска фирма, като така или иначе получавам външна оценка?
Не е никак лесно да следите различните рейтингови институции, техните целеви групи, методология и информационните им нужди за постигане на благоприятни резултати. Опитът на denkstatt Ви помага да получите бърз и обстоен преглед, да изберете доставчик на рейтинги, който отговаря на вашите нужди, да организирате ефективно процеса на оценяване. Освен това Ви напътстваме как да използвате максимално доклада за оценка на вашата устойчива стратегия, за да напреднете в дългосрочен план.
Какви са ограниченията на ESG рейтингите?
Много от доставчиците на рейтинги базират оценката си на публично оповестена информация. В случай че тя не е налична или не е добре структурирана и дружеството не сътрудничи, резултатът е по-нисък, отколкото трябва да бъде. При ESG рейтингите не се извършва единствено оценка на резултатите от устойчивото развитие, а най-вече оценка на управлението му и прозрачността. Така че, особено когато компанията има по-малка видимост или липса на структурирани подходи, резултатът от рейтинга е нисък, въпреки че зад кулисите може да има постижения в областта на устойчивостта.