FAQ
Често задавани въпроси за ESG и Управление на корпоративната устойчивост
Какво е ESG оценка?
ESG оценката е резултат от представянето на дадена компания. Тя се отнася до трите показателя – екологичен, социален и управленски. Оценката на ESG е важен източник на информация за инвеститорите и други заинтересовани страни на дадено дружество. Това е тясно свързано с устойчивото финансиране. Повечето ESG оценки са в диапазон от 0 до 100 – колкото по-висока е оценката, толкова по-добър е ESG рейтингът.
Какво представляват ESG докладите и ESG фондовете?
Докладването на ESG е публична информация за въздействието на дадена компания върху околната среда, социалната сфера и начина на управление (ESG). ESG фондовете са портфолиа от акции или облигации, които отчитат екологичните, социалните и управленските фактори.
Кога ми е необходим анализ на значимите теми? Как мога да използвам анализа на значимите теми, за да подкрепя процеса на разработване на стратегия за устойчиво развитие?
Анализът на значимите теми е предварително условие за докладване на ESG в съответствие с признатите стандарти за отчитане (CSRD, GRI и др.). Освен това той е надежден инструмент за определяне на приоритетите по темите на устойчивото развитие, които след това могат да бъдат обосновани както вътрешно, така и външно. В комбинация с други подходи, анализът на значимите теми може да послужи като основа за разработване на стратегия за устойчивост. Ето защо този анализ взема предвид кои теми са най-подходящи от гледна точка на въздействието върху устойчивостта (въздействието на организацията върху обществото и околната среда), въздействието върху бизнеса (свързаните с устойчивостта рискове и възможности за организацията), както и приноса от гледна точка на вътрешните и външните заинтересовани страни.
На какви интервали трябва да се извършва оценка на значимите теми?
Оценката на значимите теми не трябва да се разглежда като еднократно упражнение. Чрез редовното ѝ провеждане се правят сравнения и така се разпознават променящите се тенденции. Затова оценката следва да се възприема като непрекъснат процес, който трябва да се актуализира и разглежда.
Кои са 5-те най-големи глобални рискове и възможности за компаниите?
Въз основа на Доклада за глобалните рискове за 2022 г. най-сериозните рискове в световен мащаб за период от 10 години са свързани с екологичните предизвикателства (неуспешни действия в областта на климата, екстремни метеорологични явления и загуба на биоразнообразие), както и с обществото (отчуждаване между хората, продоволствени кризи). Икономическите рискове, като например дългова криза, са класирани едва на 9-то място.
Къде трябва да бъде разположено управлението на устойчивостта в рамките на компанията?
Не е възможно да се намери универсален отговор на този въпрос, тъй като много фактори, като например размерът на компанията, бизнес моделът, организацията и корпоративната култура, оказват влияние. Във всеки случай е важно управлението на устойчивото развитие да се разглежда като въпрос, който засяга всички сектори на компанията, с необходимост от пряк контакт с ръководителите на различните отдели. Ние с удоволствие ще Ви помогнем с правилните съвети за такива решения, така че да установите ефективно управление на устойчивостта в компанията.
Какво да правя, ако все още не съм събрал данни за устойчивостта?
Ефективното управление на устойчивостта изисква събирането на данни, за да има солидна основа за вземане на решения и да може да се измерва напредъкът. Ако нямате съществуващи системи за събиране на данни за устойчивостта, ние с удоволствие ще Ви помогнем да създадете такива и да намерите подходящо софтуерно решение.
Какви са най-често задаваните въпроси за устойчивостта и ESG в компаниите?
Много често, когато става въпрос за устойчивост и ESG, в компаниите възникват редица въпроси. Ние можем да работим с Вас, както за положителен принос към местните общности, така и по веригата на стойността. Действаме в унисон с околната среда като даваме отговори на въпроси като:
- Стойност: Как създаваме стойност и за кого?
- Въздействие: Какви са основните въздействия на нашите бизнес дейности върху хората и планетата? Какви възможности и рискове стоят пред нас?
- Принос: Как нашият бизнес допринася за устойчивото развитие на местните и глобалните пазари?
- Стратегия: Как нашата бизнес стратегия трябва да бъде променена, за да отговаря на настоящите и бъдещите нужди и да демонстрира приноса ни към устойчивото бъдеще?
- Анализ: Колко добро е представянето в устойчивото развитие на нашите конкуренти и водещи компании? Как можем да се позиционираме?