FAQ
Често задавани въпроси за декарбонизацията
Как работи декарбонизацията?
Декарбонизацията включва увеличаване на значението на производството на енергия с ниски нива на въглерод и съответно намаляване на използването на изкопаеми горива.
Какви са основните съпътстващи ползи от декарбонизацията?
Фирмите, които успяват да намалят своите емисии по своята верига (емисии от обхват 1, 2, 3), получават конкурентни предимства, благодарение на пестенето на енергия, ранното преминаване към възобновяеми енергийни източници и персонализираните решения с цел укрепване на бизнеса. Освен това, те оформят екологичния преход и допринасят за постигането на целите на „Зелената сделка“ на ЕС. Човешките емисии на CO2 и други парникови газове (GHG) са основните причини за изменението на климата. Устойчивото развитие зависи от действията в областта на климата. Ето защо, действията в областта на климата (ЦУР 13) са една от целите за устойчиво развитие в Програмата на ООН до 2030 г.
Кои мерки са ефективни за декарбонизация?
Усилията за декарбонизация следва да бъдат подредени в строга йерархия:
- Избягване на енергопотребление
- Намаляване на енергопотребление чрез увеличаване на ефективността
- Покриване на останалото потребление на енергия чрез възобновяеми енергийни източници
- Неутрализиране на неизбежните емисии
Как декарбонизацията води до намаляване на рисковете?
Изменението на климата води до множество рискове във всички държави, сектори и отрасли. Докладът на Междуправителствената експертна група по изменение на климата (IPCC) непрекъснато предоставя доказателства за огромното въздействие на глобалното затопляне. Поради това климатичният риск вече се счита и за финансов риск. Стратегиите за декарбонизация или за борба с климатичните промени спомагат за неговото намаляване.
Защо стратегията за декарбонизация е важна за бъдещето?
Националното законодателство налага на компаниите строги задължения за смекчаване на изменението на климата и постигане на целите на Парижкото споразумение. За да се ограничи глобалното затопляне между 1,5 и 2 градуса по Целзий, изискванията и разходите за въглероден данък ще се увеличат значително през следващите години. Мерките за декарбонизация обаче засягат всички корпоративни подразделения и цялата верига за стойност. Поради сложността на стратегиите за декарбонизация и климата, няма време за губене.